Atrakcje na Ursynowie, których nie możesz przegapić!

6 min czytania

ursynow

Ursynów – jedna z najpopularniejszych dzielnic Warszawy, która może pochwalić się wyjątkową historią. Obecnie mieszka tam ponad 151 tysięcy osób, jednak w momencie, kiedy na Ursynowie powstawały pierwsze bloki, były one otoczone pustymi polami. Ursynów jest dzielnicą podmiejską, pełną terenów zielonych i unikalnych miejsc, które świadczą o wyjątkowości tej dzielnicy. Okazuje się, że wiele z nich nie zostało jeszcze odkryte przez turystów, ani także przez samych mieszkańców. Wobec tego, jakimi atrakcjami może pochwalić się słynny Ursynów?

Ursynów – rozwojowa dzielnica Warszawy

Ursynów to dzielnica usytułowana w lewobrzeżnej części Warszawy. Jednocześnie obszar dzielnicy został włączony w administracyjne granice miasta dopiero w 1951 roku. Na terenie dzisiejszego Ursynowa znajdowały się jedynie niewielkie wsie jak np. Wola czy Kabaty, które obecnie są silnie zurbanizowanymi obszarami. Mieszkania na Kabatach czy na Woli stały się przysłowiowym „łakomym kąskiem” zarówno dla inwestorów jak i dla osób prywatnych, które wiążą swoją przyszłość i karierę z Warszawą. Ta designerska, rozwojowa dzielnica przyciąga każdego, kto chce wczuć się w niepowtarzalny klimat stolicy. Co więcej, obfituje ona w unikalne i absolutnie wyjątkowe miejsca, które każdy powinien choć raz zobaczyć!

Atrakcje Ursynowa – czego nie można przegapić?

Dzielnica jaką jest Ursynów ma dość bogatą historię. Tak naprawdę, w momencie kiedy pojawiły się tam pierwsze osiedla, nie była ona jeszcze częścią Warszawy. Ursynów stanowi połączenie wielu wsi i osad, które razem dały początek całkiem nowemu obszarowi. Oczywiście w momencie włączenia w administracyjne granice stolicy, Ursynów przeżył jeszcze bardziej dynamiczny rozwój – pojawiły się nie tylko punkty usługowe, ale także miejsca idealne do bliższego spotkania z kulturą i sztuką. Które z nich są więc warte większej uwagi?

1. Las Kabacki

Las Kabacki to jedno z piękniejszych miejsc na Ursynowie, a także jedna z największych atrakcji Kabat. Dawniej, obszar ten uważany był za dośc wyobcowany i zdominowany przez niską, jednorodzinną zabudowę. Obecnie jednak Kabaty stały się osiedlem prestiżowym, a bliskość wspomnianego już Lasu Kabackiego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się tam zamieszkać. Las ten jest jednym z największych rezerwatów przyrody, który znajduje się w lewobrzeżnej części Warszawy. Co ciekawe, to także największy rezerwat w województwie Mazowieckim! Jest to wyjątkowo popularne miejsce wśród mieszkańców stolicy, gdyż mogą oni tam nie tylko wypocząć, ale także obcować z niesamowitą naturą! Dodatkowo, ta atrakcja na Kabatach przyniosła ogromną sławę osiedlu, które dawniej było dość mocno odizolowane od pozostałych części Ursynowa.

2. Chaotyczny Ursynów Północny

Ursynów standardowo dzieli się na Północny i Południowy. Choć nazwy te nie funkcjonują oficjalnie, to jednak obie części dzielnic wyraźnie da się od siebie odróżnić. Ursynów Północny to dzielnica, która jest niedokończonym spełnieniem modernistycznej idei sielskiego i bezpiecznego miasteczka. Wiele budynków dalej oderwanych jest od tradycyjnej siatki ulic, a numery bloków i mieszkań wcale nie są uporządkowane w sposób chronologiczny. Pierwotnie, Ursynów Północny miał być oazą spokoju, gwarantującą perfekcyjne warunki dla jego mieszkańców. Jednak sielskie ulice piesze, wijące się pomiędzy blokami doprowadziły do prawdziwego chaosu, a niektórzy Warszawiacy dalej posiadają adresy, bez nazwy konkretnej ulicy.

ursynów północny

3. Dąb Mieszko I

Na miłośników przyrody, na osiedlu Kabaty, czeka jedna z największych atrakcji czyli Dąb Mieszko I. Jest to historyczny, pomnik przyrody, który liczy sobie już ponad 600 lat! Co ciekawe, ta atrakcja na Kabatach zachowana jest w perfekcyjnym stanie dzięki wielu pracom konserwatorskim i renowacyjnym. Słynny Dąb Mieszko I mierzy sobie aż 864 centymetry obwodu, a średnica jego korony wynosi aż 10 metrów. Z uwagi na to, że jest to najstarszy dąb szypułkowy w województwie mazowieckim, nie można pominąć go podczas zwiedzania Kabat!

4. Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie

Ursynów to dzielnica, która wyróżnia się dość specyficzną architekturą. Oczywiście, na przestrzeni lat urbanizacja i styl dzielnic znacznie się zmieniał, co jednak nie oznacza, że nie można znaleźć tam śladów modernistycznych i industrialnych idei poprzednich wieków. Najlepszym przykładem powinien być tu Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Co ciekawe, dawne Władze Ludowej Polski nie przepadały za miejscami kultu religijnego i rzadko wydawały pozwolenia na budowę obiektów sakralnych. Jednak wspomniany już kościół stał się prawdziwym symbolem Ursynowa. Powstał on w latach 1980-1989 i jest on uważany za wiernego przedstawiciela postmodernistycznego nurtu, który w tamtych latach dominował w Polsce. Surowa, ceglana fasada w fantazyjnym kształcie, a także detale w niej umieszczone, które nawiązują do różnorodnych stylów architektonicznych sprawiają, że obok tego budynku nie da się przejść obojętnie!

Kościół wniebowstąpienia Pańskiego

5. Park Kultury w Powsinie

Park Kultury w Powsinie to idealne rozwiązanie dla każdego, komu marzy się aktywny wypoczynek na łonie pięknej przyrody. Teren ten znajduje się w pobliżu Lasu Kabackiego i również jest jedną z największych atrakcji Kabat. Jest to park rekreacyjno-sportowy, który zajmuje aż 50 hektarów powierzchni. To właśnie tam można poświęcić się grze w siatkówkę, koszykówkę, a w sezonie letnim skorzystać z możliwości kąpieli w otwartym basenie. Znajdą tam „coś” dla siebie zarówno miłośnicy spokojnej i sielskiej gry w szachy, jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu!

6. Niesamowite rzeźby między blokami

Ursynów jest dzielnicą, która bez wątpienia skrywa w sobie niezwykle wiele tajemnic. To właśnie tam, przechadzając się z pozoru prostymi uliczkami blokowisk, można znaleźć pojedyncze rzeźby, które pozostawiają pełną swobodę interpretacji. Są one pozostałościami po pomyśle artystów, którzy chcieli wprowadzić „sztukę między bloki”. Wspólne przedsięwzięcie związków artystycznych pozwoliło na swobodne rozmieszczenie pomiędzy powstającymi na Ursynowie blokami rzeźb i płaskorzeźb, które tworzą niesamowity klimat. Jedną z najsłynniejszych jest „Jeździec na koniu”, autorstwa Władysława Trojana. Niemniej jednak przechadzając się uliczkami blokowisk na Ursynowie można znaleźć jeszcze więcej dowodów na to, jak sztuka pięknie wkomponowała się w modernistyczną ideę mieszkalnych osiedli.

jeździec na koniu

7. Kopa Cwila

Kopa Cwila jest miejscem, które zna praktycznie każdy Warszawiak. Ta góra sięga 108 metrów nad poziomem morza i znajduje się tuż przy ulicy Koński Jar na Ursynowie. Co jest w niej niezwykłego? Otóż jest to całkowicie sztucznie usypane wzniesienie, z którego można podziwiać panoramę dzielnicy, a także oddawać się rozmaitym aktywnościom fizycznym i nie tylko. Kopa Cwila jest uwielbiana przez miłośników jazdy na rowerze – szczególnie wyczynowej, ale także przez tych, którzy szukają miejsca do rekreacji i wypoczynku. Na wzniesieniu znajdują się siłownie, place zabaw, a także miejsca na rodzinny piknik.

Kopa Cwila

8. Imielin i Natolin – osiedla z czasów gorszej sytuacji ekonomicznej

Ursynów to miejsce pełne kontrastów. Z jednej strony można podziwiać zielone i prestiżowe Kabaty, a z drugiej osiedla takie jak np. Imielin czy Natolin, które powstały w momencie problemów ekonomicznych. Pomimo tego, osiedla te mają swój wyjątkowy urok. Dominuje tam gęsta, ciasna zabudowa, a także surowe bloki, które pozbawione są jakichkolwiek udogodnień. W momencie, kiedy Ursynów dalej się rozwijał, zlokalizowana została tam stacja metra oraz słynna Aleja KEN. Jest ona jedną z głównych arterii, jednak znacznie różni się od koncepcji urbanistycznej, która zdominowała tę dzielnicę. Wydaje się, że Imielin i Natolin to osiedla uporządkowane, z wytyczonymi miejscami na sklepy i deptaki. Choć obecnie Imielin i Natolin to urbanistyczna idea perfekcyjnego obszaru mieszkalnego, to warto spojrzeć na zdjęcia np. z 1985 roku. Wówczas wyraźnie będzie można dostrzec przełomowy moment budowy metra, który odmienił ponure i szare osiedla i tchnął w nie nowe życie.

9. Pałac w Natolinie

Pałac w Natolinie znajduje się na terenie parku o tej samej nazwie. Również jest to jedna z największych atrakcji Ursynowa, która znajduje się w jego południowej części, blisko Kabat. Teoretycznie, pałac ten administracyjnie leży w dzielnicy Wilanów, aczkolwiek mieszkańcy Ursynowa zgodnie uznają go za „swój”. Nie jest do końca wiadomo, kiedy i kto zaprojektował fenomenalny pałac, aczkolwiek pewne jest, że po okresie II wojny światowej, stopniowo ulegał on degradacji i niszczał. Na szczęście inicjatywy różnorodnych fundacji uratowały ten zabytek od całkowitego zniszczenia. Obecnie ten kompleks pałacowo-parkowy stał się jednym z symboli Ursynowa, którego nie można przegapić. Warto jednak wiedzieć, że teren przez większą część roku jest zamknięty dla zwiedzających, co tłumaczone jest względami bezpieczeństwa i koniecznością ochrony przyrody. Latem jednak można pałac i park zwiedzać, najczęściej w niewielkich, zorganizowanych grupkach.

pałac potockich w natolinie

10. Jezioro Zgorzała

Jezioro Zgorzała to kolejne miejsce na Ursynowie, obok którego nie można przejść obojętnie. Znajduje się ono pomiędzy osiedlami Zgorzała nad Jeziorem, a także Jeziorki Polskie. Są to kresy Ursynowa, które wyróżniają się bogactwem terenów zielonych oraz dzikiej przyrody. Jezioro Zgorzała to zbiornik wytopiskowy, zajmujący powierzchnię około 17 hektarów. Co ciekawe, dawniej był to największy, naturalny zbiornik wodny w Warszawie. Niestety, z czasem zaczął on wysychać, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia się jego rozmiarów. Jeziorko to redukowało się w czasie suszy do dwóch, osobnych oczek wodnych. W efekcie, podczas prac budowlanych zostało ono całkowicie zasypane. Niemniej jednak doprowadziło to do problemów z nawodnieniem np. pobliskich działek i terenów uprawnych. Wobec tego, z inicjatywy działkowców i mieszkańców w 2012 roku podjęto prace rekultywacyjne, a jeziorko obecnie zostało w pełni przywrócone, włącznie z odtworzeniem jego pierwotnej flory i fauny.