Pomniki przyrody w Warszawie – gdzie się znajdują i co warto o nich wiedzieć?

5 min czytania

Tabliczka Pomnik Przyrody

Warszawa – tętniąca życiem stolica Polski, która przyciąga każdego, kto chce wtopić się w tłum i poczuć smak wielkomiejskiego życia. Jednocześnie mało kto jest w stanie spojrzeć na Warszawę z nieco innej, bardziej przyrodniczej perspektywy. Zwykle urzekające drapacze chmur oraz inne obiekty architektoniczne kradną całą uwagę – zarówno turystów jak i samych mieszkańców. Okazuje się jednak, że w tym pędzie i biegu można znaleźć chwilę na podziwianie piękna i pomników przyrody, których w Warszawie nie brakuje. Gdzie dokładnie się one znajdują i co warto o nich wiedzieć?

Czym dokładnie jest pomnik przyrody?

Z pojęciem jakim jest „pomnik przyrody” większość z nas spotkała się już podczas zajęć w szkole. Okazuje się jednak, że warto tę definicję zgłębić, gdyż jest ona wyjątkowo interesująca! Wspomnianym już mianem określa się przede wszystkim twór przyrody o specjalnych, unikalnych walorach, które wyróżniają go na tle innych. Pomniki przyrody są wyjątkowo cenne pod wieloma względami, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • wartość naukową;
  • wartość zabytkową;
  • wartość kulturową.

Pomniki przyrody nie zawsze muszą być jedynie drzewami, choć faktycznie w takiej postaci spotyka się je najczęściej. Co więcej, warto zauważyć, że pomniki przyrody są ściśle chronione, co obowiązywało już w XIX wieku, kiedy to zaczęto przywiązywać uwagę do tego, co wydawało się najbardziej zapomniane, czyli do rzadkich gatunków roślin. Z perspektywy czasu termin ten był wielokrotnie modyfikowany, aż obecne znaczenie przetrwało do dziś.

Pomniki przyrody w Warszawie – co warto o nich wiedzieć i gdzie ich szukać?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, niewiele osób kojarzy Warszawę z piękną przyrodą i bujną naturą. Okazuje się jednak, że pozory bardzo często wprowadzają w błąd. We wszystkich dzielnicach stolicy można znaleźć aż 500 tworów przyrody, które są objęte ochroną. Co ciekawe, obejmują one nie tylko drzewa, ale także i głazy oraz twory skalne, co jest prawdziwą rzadkością.

Pomniki przyrody w Warszawie to dowód na to, że nawet dynamicznie rozwijający się postęp cywilizacyjny, nie będzie w stanie wygrać z tym, co przygotowała dla nas przyroda. Wycieczka po takich pomnikach może okazać się jednym z ciekawszych sposobów na to, by spędzić w stolicy wolne popołudnie. Wobec tego, gdzie można ich szukać i co warto o nich wiedzieć?

Dąb szypułkowy – Praga-Południe

Pomnikiem przyrody, który zasługuje na ogromną uwagę, jest dąb szypułkowy, znajdujący się w dzielnicy Praga-Południe, a dokładniej mówiąc, przy ulicy Zakopiańskiej 28. Jest to jeden z ośmiu pomników, które znajdują się na słynnym szlaku przyrodniczym – Saska Kępa. Było to czwarte drzewo objęte ochroną w stolicy po okresie II wojny światowej.

Pomnik przyrody nr 471 w Sandomierzu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, woj. świętokrzyskie

Sam dąb szypułkowy jest drzewem wyjątkowo majestatycznym. Ma on aż ponad 30 metrów długości, a jego obwód wynosi 449 centymetrów. Jego ogromne gabaryty są doskonale widoczne już z daleka. Warto podejść do drzewa z bliska, a także zapoznać się z umieszczoną obok tabliczką informacyjną.

Dąb Mieszko I na Ursynowie

Dąb Mieszko I to prawdopodobnie jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalny pomników przyrody w Warszawie. Co więcej, jest to także jedno z najstarszych drzew w Polsce, którego wiek określany jest na około 600 lat!  Ten fenomenalny i wiekowy pomnik przyrody znajduje się dokładnie przy ulicy Nowoursynowskiej, w pobliżu Lasu Natolińskiego. 

Historia Dębu Mieszko I nie jest jednak zbyt łaskawa. To drzewo przetrwało wiele zniszczeń i szkodników, a także wielokrotnie poddawane było pracom konserwatorskim. Jednocześnie, dzięki wysiłkom wielu osób, udało się utrzymać to drzewo w takim stanie, jakim można go podziwiać do dziś.

Jest ono wysokie na aż 18 metrów, a jego obwód wynosi od 843 do 846 centymetrów. Dane te należy potraktować z dystansem, gdyż różne źródła podają odmienne wartości. Jego korona posiada aż 12 metrów średnicy i obecnie podpierana jest z wielu stron stalowymi linkami. Ten unikalny i monstrualny pomnik przyrody znajduje się praktycznie w samym sercu Warszawy, więc z pewnością nie można go pominąć.

Dąb szypułkowy na Kabatach

Kabaty to z pewnością jedna z tych dzielnic Warszawy, która z przyrodą ma niezwykle wiele wspólnego. Znajduje się ona w bezpośredniej bliskości Lasu Kabackiego, a co za tym idzie, mieszkańcy nie muszą daleko szukać, by spotkać się z niesamowitą roślinnością i naturą. Okazuje się, że właśnie tam znajduje się także dąb szypułkowy, który jest opatrzony tabliczką z mianem pomnika przyrody.

Niestety, o tym pomniku nie można znaleźć zbyt wiele informacji. Niemniej jednak warto ten fakt potraktować jako zachętę do tego, by samemu je zgłębić. Można spokojnie wybrać się do Lasu Kabackiego i samemu zweryfikować doskonałość tego pomnika przyrody. Z pewnością w pobliżu będzie można znaleźć tabliczkę, która pozwoli uzyskać znacznie więcej informacji na jego temat.

Dąb szypułkowy „Wielki Wojtek” – Wawer

Wawer jest znany jako luksusowe zaplecze stolicy. Jest to dzielnica nieco oddalona od centrum, a jednocześnie wyróżnia się swoim prestiżowym charakterem. Okazuje się, że to właśnie tam znajduje się kolejny dąb szypułkowy, który oznaczony jest mianem pomnika przyrody. Został on nazwany „Wielki Wojtek”. Jest to majestatyczne drzewo o rozłożystej koronie, które również warto poznać nieco bliżej.

Ponownie jednak warto podkreślić, że brakuje o nim większej ilości informacji. Jednocześnie oglądając zdjęcia nie można mieć wątpliwości, dlaczego to właśnie to drzewo zostało objęte tak dokładną ochroną. Jego wyjątkowa korona, a także monstrualny pień zachwycają od pierwszego spojrzenia. Warto się więc pofatygować, by się osobiście o tym przekonać.

Grupa dwóch buków na Woli

Kolejnym pomnikiem przyrody w Warszawie jest grupa dwóch buków, znajdujących się na warszawskiej dzielnicy Wola. Dokładniej mówiąc można je znaleźć w Ogrodach Ulrychów, które zlokalizowane są przy ulicy Górczewskiej 124. Oba buki objęte są ścisłą ochroną, a ich wartość kulturowa i naukowa jest wręcz nie do ocenienia.

Rozłożyste korony oraz monstrualne pnie to ich znaki szczególne. Co ciekawe, oba drzewa znajdują się w bezpośredniej bliskości, co kreuje jeszcze lepsze wrażenia wizualne. Z pewnością warto zdecydować się na taką przyrodniczą wycieczkę na Wolę – nikt tego nie będzie mógł żałować.

Buk zwyczajny na warszawskiej Ochocie

Ostatnim już pomnikiem przyrody w Warszawie, który warto poznać, jest buk zwyczajny, znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Ochota. Dokładniej mówiąc, można go znaleźć przy ulicy Langiewicza 22. Buk ten z pewnością rzuci się w oczy, gdyż zachwyca swoim rozmiarem, a także przepiękną, rozłożystą koroną.

Buk ten mierzy sobie aż 20 metrów wysokości, a jego obwód – mierzony w najszerszym miejscu – jest równy nawet 320 metrów. Z pewnością drzewa tego nie można przegapić. Został on objęty ochroną dokładnie w 1974 roku i od tego momentu również był poddawany różnym pracom konserwatorskim, a obecnie możemy go podziwiać w jego najbardziej okazałej formie. Z pewnością warto odwiedzić go osobiście i przekonać się o jego monumentalnych rozmiarach!

Warszawskie pomniki przyrody – dlaczego warto się wybrać w podróż ich śladem?

Image Warszawy skupia się przede wszystkim na szybkim tempie, wysokich drapaczach chmur, a także całym szeregu neonów i banerów, które pokryły w szczególności centrum. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w tej odrobinie szaleństwa i wiecznego pośpiechu, dalej można odnaleźć „coś” co nas zachwyci. Są to właśnie pomniki przyrody, które tlą się jako ostatnia iskra nadziei odnośnie tego, że przyroda nie może być zapomniana.

Wybranie się w krótką podróż, śladem najważniejszych, warszawskich pomników przyrody to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu – z rodziną, znajomymi, drugą połówką lub po prostu samemu. Pozwalają one spojrzeć na to tętniące życiem miasto z całkiem innej perspektywy i odnaleźć w nim skrywane piękną. Taka wycieczka będzie obfitowała w cenną wiedzę przyrodniczą, a także zupełnie nowe doświadczenia, więc warto się na nią zdecydować.