Najlepsze dzielnice Warszawy. Gdzie warto mieszkać w 2023 roku?

6 min czytania

Warszawa widok na Pałac Kultury

Warszawa – miasto możliwości, miasto rozwojowe i tętniące życiem. Nic więc dziwnego, że właśnie tam osiedla się najwięcej osób młodych lub tych, którzy niebawem planują założenie rodziny. Jednocześnie Warszawa jest miastem rozległym, podzielonym na wiele, mniejszych obszarów administracyjnych. Wobec tego, na których dzielnicach w stolicy warto mieszkać? Poznajmy zestawienie 2023 roku!

Dzielnice Warszawy na których warto mieszkać – w jaki sposób powstało zestawienie?

O dzielnicach Warszawy można usłyszeć wiele stereotypów. Jedne z nich mogą poszczycić się wyjątkowo dobrą opinią, zaś inne wręcz przeciwnie. Jednak podczas tworzenia zestawienia najlepszych dzielnic do życia w stolicy, pod uwagę brane były całkowicie inne czynniki. Przede wszystkim, wyjątkowe miejsce do osiedlenia się w Warszawie musi oferować perfekcyjnie rozwiniętą infrastrukturę, dostęp do natury, a także wyróżniać się znacznie na tle innych. Dodatkowo, wiele osób szukając miejsca do życia, wskazuje również na istotność takich aspektów jak:

  • przyjazne środowisko;
  • dostęp do różnego rodzaju punktów usługowych;
  • obecność firm i przedsiębiorstw, które stwarzają nowe możliwości zatrudnienia;
  • dostęp do atrakcji i instytucji światowych – jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin z dziećmi.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki, udało się stworzyć ranking tych dzielnic Warszawy, które wydają się być idyllicznymi miejscami, idealnymi do rozwoju, kontynuowania kariery oraz życia!

Najlepsze dzielnice Warszawy 2023 – na których warto się osiedlić?

Dzielnic Warszawy to przysłowiowy temat rzeka. Każda z nich ma swoją specyfikę oraz wyznaczniki, które wpływają na jej postrzeganie. Sami mieszkańcy stolicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że o Mokotowie krążą niesławne legendy, a Śródmieście sprawia, że nie da się zbyt wiele odłożyć z miesięcznej wypłaty.

Istnieje jednak kilka dzielnic, które znacznie się wyróżniają na tle innych. Poznajmy je!

1. Wesoła

Wesoła to chyba jedna z najmniej popularnych dzielnic stolicy. Co ciekawe, do roku 2002 było to osobne miasteczko, które następnie zostało wcielone w granice dynamicznie rozwijającej się stolicy. Wesoła zajmuje powierzchnię 22 kilometrów kwadratowych, jednak na tym obszarze mieszka jedynie 26 tysięcy mieszkańców.

Wesoła znana jest przede wszystkim ze swojego sielskiego klimatu. Można odnieść wrażenie, że w tej części Warszawy mieszkańcy nie znają szybkiego tempa życia i wiecznego pośpiechy, który charakterystyczny jest dla Śródmieścia. Dzielnica znana jest także z licznych terenów zielonych oraz miejsc do wypoczynku i rekreacji.

Jeśli zaś chodzi o samą infrastrukturę, to również nie można narzekać. Wesoła jest świetnie skomunikowana z innymi dzielnicami stolicy. Choć nie ma tam obecnie stacji metra, to jednak dojazd do najważniejszych instytucji np. na Śródmieściu jest wyjątkowo prosty.

Można odnieść wrażenie, że to dość luksusowa dzielnica Warszawy. Można tam znaleźć klimatyczne restauracje, ekskluzywne sklepy, a przede wszystkim względny spokój, który dla wielu osób jest wyższą wartością.

2. Kabaty

Kabaty – dawniej – były jedną z najczęściej pomijanych i odradzanych dzielnic Warszawy. Jednak w ostatnich latach, obszar ten całkowicie zmienił swój charakter i specyfikę. Okazuje się, że na Kabatach można znaleźć wszystko to, co jest niezbędne do komfortowego życia.

Kabaty dawniej stanowiły jedynie niewielką wieś, tuż przy Lasku Kabackim. Obecnie jest to luksusowa dzielnica Warszawy, które stanowi miejsce zamieszkania elit społecznych i nie tylko.

Mieszkania na Kabatach, nawet te, które wykończone są w wysokim standardzie, są znacznie tańsze niż np. mieszkania na Mokotowie czy Śródmieściu. Co więcej, w krajobrazie miejskim Kabat dominuje niska zabudowa, jednak coraz częściej przeplata się ona z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi, którymi są luksusowe drapacze chmur.

Potencjał Kabat został dostrzeżony także przez wiele firm, które zdecydowały się przenieść tam swoje placówki. Powstało więc wiele, prestiżowych miejsc pracy, a co za tym idzie, dzielnica ta sale się rozwija i imponuje.

Kabaty posiadają stację metra, a także inne połączenia komunikacyjne z pozostałymi obszarami Warszawy. Co jest jednak najważniejsze to fakt, że pozwalają one dalej na obcowanie z naturą. Jest to świetne miejsce dla każdego, kto po powrocie z pracy marzy o błogim wypoczynku.

3. Ursynów

Ursynów często jest określany mianem „zielonych przedmieść Warszawy”. To jednak nie powinno nas dziwić, to właśnie na Ursynowie znajduje się najwięcej parków miejskich i terenów zielonych, które sprzyjają błogiemu i przyjemnemu wypoczynkowi.

Ceny mieszkań na Ursynowie są nieco wyższe niż w porównaniu np. do Kabat. Jednocześnie można znaleźć tam wyjątkowo ciekawe oferty, które przypadną wielu osobom do gustu. Istotnym aspektem Ursynowa jest jednak wyjątkowo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, a także dostęp do wielu punktów usługowych.

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak sklepów, urzędów, czy innych placówek publicznych, z których mogą korzystać. Ursynów to także idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placówek oświatowych – publicznych i niepublicznych.

Ursynów jest także uznawany za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy, z najniższym współczynnikiem przestępczości. Sami mieszkańcy deklarują, że „niewiele złego” dzieje się w ich miejscu zamieszkania.

4. Bielany

Kolejną, najlepszą do życia dzielnicą Warszawy w 2023 roku są Bielany. Jest to obszar usytuowany w lewobrzeżnej części stolicy, który zamieszkiwany jest przez ponad 132 tysiące mieszkańców. Łatwo można zauważyć, że Bielany są jedna z największych dzielnic Warszawy, a mimo wszystko, stają się one idealnym miejscem do życia i rozwoju.

Bielany oferują świetną infrastrukturę komunikacyjną, a także wiele miejsc do wypoczynku i rekreacji. Dzielnica ta może pochwalić się także świetnie zaaranżowana bazą gastronomiczną. Wiele miejsc i lokali określane są mianem „niszowych”, a także wyróżniają się swoim prestiżem.

Na Bielanach aktywnie działa także wiele firm i przedsiębiorstw z różnych sektorów. Istnieje wiele miejsc pracy, a także stale pojawiają się nowe możliwości rozwoju własnego biznesu.

Bielany to również jedna z lepszych dzielnic Warszawy, co potwierdzają także jej mieszkańcy. Ceny nieruchomości są jednak znacznie wyższe, więc z pewnością warto się na to przygotować.

5. Wilanów

Ostatnią dzielnicą Warszawy, na którą warto zwrócić uwagę, jest Wilanów. To zdecydowanie jedna z większych i gęściej zaludnionych dzielnic miasta. Dawniej, było to samodzielne miasteczko. Jednak podobnie jak wiele innych miejscowości i wsi, zostało ono wcielone w granice dynamicznie rozwijającej się stolicy.

Wilanów jest dzielnicą spokojną, pełną zieleni, gdzie mieszkańcy nie żyją w stresie i pośpiechu. W ostatnim czasie, to właśnie ta dzielnica była priorytetowym wyborem rodzin z dziećmi, z uwagi na szeroki dostęp do placówek oświatowych.

Na Wilanowie – dosłownie – można znaleźć wszystko to, co jest potrzebne do komfortowego życia. Można tam znaleźć punkty usługowe, obszary administracji publicznej, siłownie, miejsca rozrywki, a także sporo terenów zielonych, które sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji.

Wilanów to dzielnica wielu możliwości, ale także idealne miejsce do rozwoju zawodowego i kontynuowania swojej kariery edukacyjnej. Faktem jest, że jeśli chodzi o ceny mieszkań, to są one znacznie wyższe niż w porównaniu np. do Kabat. Stale jednak pojawiają się tam nowe inwestycje, których nie można przegapić!

Które dzielnice Warszawy warto omijać? Na nich raczej nie poczujesz się bezpiecznie!

Wiedząc już, jakie są najlepsze dzielnice Warszawy w 2023 roku i na których z nich warto zamieszkać, można także bliżej przyjrzeć się tym, które warto omijać „szerokim łukiem”. Tak naprawdę, nie chodzi tu o sam standard życia czy też ceny nieruchomości. Głównym problemem mieszkańców staje się wysoka przestępczość. Kradzieże, rozboje czy dewastacja mienia publicznego to tylko niektóre z aspektów, wskazujących na fakt, że te miejsca w stolicy warto unikać.

Poznajmy więc listę dzielnic Warszawy, które z różnych powodów zasługują na miano najgorszych!

1. Praga Północ

Praga Północ to chyba jedna z tych dzielnic Warszawy, która jest najsławniejsza – i to w złym tego słowa znaczeniu. Niestety, ale wygrywa ona w wielu rankingach, w tym także tych, na najwyższy wskaźnik przestępczości.

Praga Północ sprawia wrażenie dzielnicy opuszczonej i zaniedbanej. Co więcej, policja zawsze ma tam wiele do zrobienia, a partole pojawiają się na ulicach dosłownie każdego dnia.

Praga Północ być może ma też swoje dobre strony. Niemniej jednak zdaniem mieszkańców, najchętniej przeprowadziliby się w inne rejony Warszawy. Choć Praga Północ w dalszym ciągu sprawia wrażenie tętniącej życiem, to jednak lepiej nie decydować się na kupno tam mieszkania.

2. Ochota

Ochota to bez wątpienia jedna z większych dzielnic Warszawy. Niestety, podobnie jak Praga Północ, nie jest ona owiana najlepszą sławą. Ochota również może „pochwalić” się bardzo wysokim wskaźnikiem rozbojów i napadów, które zdarzają się często na porządku dziennym.

Z perspektywy infrastruktury, czy dostępu do nieruchomości w różnym standardzie, to nie można tu nic zarzucić. Ochota z zewnątrz prezentuje się w elegancki oraz nieco tajemniczy sposób. Jednak na poszczególnych ulicach, a także obszarach, zawsze wiele się dzieje. Tę dzielnicę również lepiej sobie odpuścić!

3. Śródmieście

Śródmieście, czyli centrum Warszawy również nie jest odpowiednim miejscem do zamieszkania. Znów pojawia się tu problem wysokiej przestępczości. Szczególnie często zdarzają się pobicia i napady na tle rabunkowym.

Śródmieście być może jest piękne, aczkolwiek mieszkańcy wskazują zgodnie na niski standard życia oraz względną obawę i strach, który codziennie im towarzyszy. Ceny mieszkań na Śródmieściu, mimo wszystko, nadal są wyjątkowo wysokie, co skutecznie zniechęca potencjalnych kupców.

Jednak w tym wypadku, można to uznać za jedną z zalet, gdyż Śródmieście w Warszawie jest jedną z najgorszych dzielnic stolicy.