Najbezpieczniejsze dzielnice Warszawy – tu możesz czuć się swobodnie!

5 min czytania

bezpieczne dzielnice warszawy

Warszawa – miasto możliwości, kultury i dynamicznego rozwoju, a także jedna z największych metropolii w naszym kraju. Stolicę na co dzień zamieszkuje ponad 1,7 milionów mieszkańców, a jej obszar podzielony został na 18 dzielnic, z których każda dodatkowo sprawuje kontrole nad wydzielonymi obszarami – osiedlami. Jak w każdym dużym i tętniącym życiem mieście, każda dzielnica ma swoją specyfikę i stereotypy o niej, które poniekąd mogą znaleźć potwierdzenie w rzeczywistości. Osoby, które w najbliższym czasie planują przeprowadzkę do stolicy, z pewnością nie chcą osiedlać się na dzielnicach, które uznane są za niebezpieczne. Wobec tego, które z nich są ich przeciwieństwem i nikomu nie spadnie tam przysłowiowy włos z głowy?

Najbezpieczniejsze dzielnice Warszawy – które z nich znalazły się w zestawieniu?

Poczucie bezpieczeństwa w mieście, do którego mamy zamiar się przeprowadzić jest poniekąd najważniejszym priorytetem. Nie chcemy narażać się chociażby na akty wandalizmu, zniszczenia samochodu bądź drobne kradzieże i rozboje, które w dużych metropoliach mogą przytrafić się dość często. Jednocześnie istnieją w Warszawie dzielnice, na których spokojnie i bez strachu można realizować swoje zamierzenia i cele. Wobec tego, które z dzielnic zasługują na to, by znaleźć się w prestiżowym zestawieniu? Oto ich lista oraz najważniejsze informacje!

Nazwa dzielnicyPowierzchnia w km2Ilość mieszkańców
Wilanów36,73 kilometrów kwadratowych51 172 
Rembertów19,30 kilometrów kwadratowych24 670 (najmniejsza dzielnica Warszawy pod względem liczby ludności)
Ursynów43,79 kilometrów kwadratowych151 432
Żoliborz8,47 kilometrów kwadratowych58 633
Ursus9,35 kilometrów kwadratowych67 373
Wawer79,71 kilometrów kwadratowych86 399 (najrzadziej zaludniona dzielnica Warszawy uwzględniając stosunek mieszkańców do powierzchni)
Wesoła22,94 kilometrów kwadratowych26 380

Jak łatwo można zauważyć, z powyższej tabelki jasno wynika, że za najbezpieczniejsze dzielnice Warszawy zostaly uznane te, które wyrózniają się niewielką powierzchnią – oczywiście z pewnymi wyjątkowami – a także niską gęstością zaludnienia. W przeciwieństwie do np. Pragi- Północ czy Śródmieścia, gdzie skupionych jest najwięcej mieszkańców i różnych kultur, wymienione wyżej dzielnice stanowią bezpieczne przystanie i oazy spokoju na mapie stolicy. 

Co ciekawe, wyżej wymienione dzielnice zostały uznane za najbezpieczniejsze nie tylko w rankingach, ale także zostały wytypowane przez samych Warszawiaków! Za ich największe zalety uznano:

  • spokój – brak niepokojących hałasów, względnie sielskie tempo życia, a także przyjazną atmosferę;
  • bezpieczeństwo w nocy – zgodnie z opiniami Warszawiaków, po wyżej wymienionych dzielnicach można bez większego stresu spacerować nawet w środku nocy!
  • wolniejsze tempo życia – poniekąd spokojna i nieco wolniejsza atmosfera również przekłada się na znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Można powiedzieć, że jeśli ktoś jest istotnie zainteresowany przeprowadzką do Warszawy, to właśnie na tych dzielnicach będzie mógł w pełni korzystać z życia i nie obawiać się o własne bezpieczeństwo!

Najbezpieczniejsze dzielnice Warszawy – co warto o nich wiedzieć?

7 dzielnic – dokładnie tyle, spośród 18 znalazło się w zestawieniu najbezpieczniejszych. Oczywiście nie jest jasno powiedziane, że na pozostałych obszarach miejskich nie toczy się życie, a policja ma pełne ręce roboty. Niemniej jednak to właśnie na wspomnianych już dzielnicach mieszkańcy, a także przyjezdni mogą czuć się zdecydowanie najbezpieczniej. Każda z nich ma swoją specyfikę i wyjątkowy klimat, który dla jednych może być największym atutem, a dla innych główną przeszkodą. Jednak co warto wiedzieć o najbezpieczniejszych dzielnicach Warszawy, zanim zdecydujemy się na nich osiedlić?

1. Wilanów – lewobrzeżna, spokojna dzielnica Warszawy

W przytoczonym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazł się Wilanów. Co ciekawe, aż do 1951 roku obszar ten stanowił samodzielne miasto, a dopiero w późniejszych latach został włączony w administracyjne granice szybko rozwijającej się Warszawy. Wilanów dodatkowo podzielony jest na 8 osiedli i zalicza się do jednej z najstarszych osad, które dawniej funkcjonowały w pobliżu stolicy. 

Wilanów uznawany jest za jedną z najspokojniejszych części miasta, która położona jest w nieco dalszej odległości od centrum. Niemniej jednak dzielnica ta posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną oraz usługową, dzięki czemu poruszanie się po Wilanowie lub nawet dojazd do innych obszarów Warszawy nie stanowi większego problemu. Mieszkańcy mogą aktywnie korzystać z wielu miejsc do wypoczynku i rekreacji, a także z centrów handlowych. 

Na Wilanowie regularnie rozpoczynane są nowe inwestycje, aczkolwiek dzielnicy udało się zachować swój wyjątkowy, sielski charakter. 

2. Rembertów – najmniejsza pod względem zaludnienia dzielnica Warszawy

Dzielnica Rembertów jest z pewnością jedną z mniej znaną tym, którzy dopiero co planują przeprowadzkę do Warszawy. Może wynikać to z faktu, że w stosunku do jej powierzchni, mieszka tam najmniej mieszkańców.

Rembertów jest prawobrzeżną dzielnicą Warszawy, która jest jedną z najdalej wysuniętych na wschód. Do 1957 roku miejscowość ta mogła pochwalić się prawami miejskimi, aczkolwiek w późniejszym okresie włączoną ją do administracyjnych granic dynamicznie rozwijającej sie stolicy. W dzielnicy wyraźnie zaznacza się stosunkowo niska zabudowa, a także obecność wielu terenów zielnych, które zajmują około 30% powierzchni Rembertowa.

Dzielnica uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych, a także za jedną z najlepszych jeśli chodzi o rekreację i wypoczynek. Na terenach zielonych i w lasach można do woli przebywać na łonie natury, korzystać z akwanów wodnych, a także innych, specjalnie zagospodarowanych miejsc. Mimo dużej odległości od centrum Warszawy, Rembertów jest z nim świetnie skomunikowany.

3. Ursynów – jedna z większych dzielnic stolicy

Ursynów z pewnością wyróżnia się na tle innych dzielnic, które zostały uznane za najbezpieczniejsze. Zamieszkuje go ponad 151 tysięcy osób, a mimo wszystko Warszawiacy chwalą sobie ten obszar z uwagi na bliskość terenów zielonych i dobrą infrastrukturę. Jednym z najciekawszych osiedli Ursynowa są obecnie Kabaty. Dawniej zapominane, obecnie przeżywają dynamiczny rozwój. Na Kabatach nie brakuje atrakcji, a bliskość Lasu Kabackiego stwarza fenomenalne warunki do wypoczynku.

Ursynów znajduje się w lewobrzeżnej części stolicy, ale jest świetnie skomunikowany z jej centrum. Nie tak dawno została również otworzona stacja metra Kabaty, która pozwala na szybko dojazd do centrum z najbardziej wysuniętego na południe obszaru Ursynowa.

Ursynów jest jedną z najciekawszych i jedną z lepiej rozwiniętych dzielnic Warszawy. W niektórych obszarach dominuje wysoka zabudowa, choć znów Kabaty wyróżniają się pod tym względem.

4. Żoliborz – najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica Warszawy

Żoliborz to dzielnica owiana wieloma legendami. Faktem jest jednak to, że zalicza się ona do grona najbezpieczniejszych w stolicy. Ulokowana jest ona w lewobrzeżnej części miasta. Pod względem powierzchni, Żoliborz jest najmniejszą dzielnicą Warszawy.

Na Żoliborzu znajduje się wiele, ciekawych zabytków, a także terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi. Zlokalizowane jest tam także kilka stacji metra – w tym najpopularniejsza Plac Wilsona. Żoliborz jest także dzielnicą uważaną z bohemę artystyczną, gdyż można tam znaleźć niezliczone galerie sztuki oraz jej przejawy pomiędzy zwykłymi blokowiskami.

5. Ursus – dzielnica Warszawy, a do 1977 roku samodzielne miasto

Ursus wydaje się być tym obszarem, który najdłużej opierał się przyłączeniu w administracyjne granice Warszawy. Nastąpiło to dopiero 1977 roku, kiedy tereny te były już świetnie rozwinięte i zagospodarowane.

Ursus jest dzielnicą mocno uprzemysłowioną, aczkolwiek nie brakuje na niej terenów zielonych. Znajduje się ona dość daleko od centrum, jednak jest z nim świetnie skomunikowana. Dominuje tam wysoka zabudowa, przeplatająca się z domami szeregowymi w nieco dalszych osiedlach. 

Z uwagi na sielski charakter, a także bliskość niezbędnych punktów usługowych, Ursus często wymieniany jest jako najbezpieczniejsza i najlepsza do życia dzielnica stolicy.

6. Wawer – najsłabiej zaludniona dzielnic Warszawy

Wawer to jedna z największych dzielnic Warszawy pod względem powierzchni, jednak jest ona jednocześnie najsłabiej zaludniona. Zlokalizowana jest ona w prawobrzeżnej części miasta, w dość niewielkiej odległości od śródmieścia. Co ciekawe, Wawer pojawiał się i znikał z mapy Warszawy na początku jako jeden z obszarów Pragi – Północ, a następnie jako samodzielna gmina. Finalne przyłączenie nastąpiło dopiero w 2002 roku, kiedy to Wawer zagościł na mapie jako pełnoprawna jednostka pomocnicza miasta stołecznego.

Wawer jest dzielnicą silnie skomunikowaną. Transport odbywa sie nie tylko za pomocą dróg czy kolei, ale także statków przepływających przez Wisłę. Mieszkańcy mogą korzystać z aż 7 przystanków kolejowych, a także licznych stacji autobusowych. Niestety, dzielnica nie posiada jeszcze stacji metra, aczkolwiek ma się to zmienić w niedalekiej przyszłości.

7. Wesoła – niewielka i spokojna dzielnica miasta stołecznego

Ranking najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy zamyka Wesoła – niewielka i wyjątkowo spokojna dzielnica zlokalizowana w prawobrzeżnej części miasta stołecznego. Jest to obszar najbardziej wysunięty na wschód, który został włączony w administracyjne granice Warszawy dopiero w 2002 roku.

Wesoła jest dzielnicą mocno oddaloną od ścisłego centrum, aczkolwiek mieszkańcy nie mogą narzekać na brak komunikacji miejskiej. Dominuje tam niska zabudowa – od niewielkich bloków pod domy jednorodzinne. Z uwagi na swoją lokalizację, życie w Wesołej toczy się wyjątkowo powolnym i spokojnym tempem. 

Mieszkańcy mogą korzystać z wielu terenów zielonych, lasów, a także miejsc do rekreacji i wypoczynku. Na Wesołej można znaleźć także różnorodne punkty usługowe, więc ciężko powiedzieć, że Warszawiakom tam mieszkającym może czegokolwiek brakować.